SCURT ISTORIC :

Acum 53 de ani, in septembrie 1953, a luat fiinta, in comuna Viziru, Scoala mixta de 10 ani. Prima promotie de 10 ani a absolvit in anul scolar 1955-1956. in cadrul acestei promotii au absolvit 27 de elevi care au promovat, toti, examenul de maturitate; majoritatea acestora si-au continuat studiile (24 de elevi, reprezentand 88,89%):
         * Septembrie 1961 liceul este transferat in localitatea Insuratei sub denumirea de Scoala Medie Insuratei;
         * 1964, conform HCM nr. 903/6.09.1964, primeste denumirea de Liceu de cultura generala Insuratei, cu ciclurile primar, gimnazial si liceal;
         * Septembrie 1978 - Liceul trece sub patronajul Ministerului Agriculturii, devenind Liceu Agricol –imbunatatiri funciare; din 1984 are si clase de scoala profesionala;
         * Septembrie 1990 - scoala redevine Liceu teoretic, si cu clase de scoala profesionala;
         * Septembrie 1992 - liceul fuzioneaza cu Scoala Generala nr. 3, sub denumirea de Grup Scolar Industrial, avand ciclul primar, gimnazial, liceal si profesional.
         Pana in acest moment au absolvit cursurile invatamantului liceal 2770 elevi, iar la invatamantul profesional 1638 elevi; din numarul absolventilor de liceu aprox. 40%, in medie/an au urmat cursurile unei institutii de invatamant postliceal si superior. Multi absolventi ai scolii noastre s-au realizat profesional, cu responsabilitati deosebite la locul de munca (profesori universitari, profesori, ingineri, poeti, directori de marketing, etc).

• Prezentare oras Insuratei:

• Infiintare localitate:  Localitatea s-a infiintat in anul 1879 prin improprietarirea a 500 de tineri insuratei cu cate 4 ha de teren, dupa legea insurateilor adoptata de Alexandru Ioan Cuza, cand i s-a si dat numele de "Insuratei". A fost declarata oras la data de 5 mai 1989, potrivit Legii nr. 2/1989 .
    • Pozitia geografica:  Teritoriul administrativ al orasului Insuratei este amplasat in partea central - sudica a judetului Braila, la 50 de Km de Municipiul Braila pe DN21 - E584 (Bucuresti - Constanta).
    • Populatia: Are aproximativ 7.500 locuitori si 3 localitati in subordine adminsitrativa: Lacu Rezi, Maru Rosu si Valea Calmatuiului.
    • Terenuri:  Sunt 21303 ha suprafata arabila categoria I partial irigat, 825 ha intravilan.
    • Economia locala:  Principalii agenti economici isi desfasoara activitatea in domeniile: exploatatii agricole in sectorul vegetal, confectii, prelucrarea laptelui, cresterea si valorificarea animalelor.

.